1050.00 
  • מותג: Vernier
  • מק"ט / ברקוד:: ORDER CODE: GDX-VOLT

קרא עוד


תיאור

ה-Go Direct Voltage Probe משלב טווח מתח כניסה רחב ודיוק גבוה, מה שהופך אותו לבחירה מצוינת עבור חקירות מעבדה הן של מעגלי AC/DC והן של אלקטרומגנטיות. השתמש בבדיקה דיפרנציאלית זו כדי למדוד את המתח במעגלים פשוטים, כדי ללמוד עקרונות בסיסיים של תאים אלקטרוכימיים, או כדי לחקור את ההתנגדות של מתכות שונות.


עם טווח של ±15 וולט, מערכת זו אידיאלית לשימוש במעגלי "סוללה ונורה". Go Direct Voltage מסוגל לדגום קילו-הרץ ולרזולוציית mV, כך שתוכלו להשתמש בו גם כדי ללכוד פוטנציאלים חשמליים קשים יותר, כמו השדה האלקטרומגנטי המושרה בסליל על ידי מגנט נע. חיישן יחיד זה יכול לתפוס את מקומם של מספר מדי וולט בכיתה שלך.


ניתן להשתמש ב-Go Direct Voltage Probe במגוון ניסויים:


מדידת הפרש פוטנציאלים במקומות שונים במעגלים סדרתיים ומקבילים.

חקור את חוק אוהם במעגלים פשוטים.

מדוד את המתח על פני קבל במעגלי RC ו- RLC.

חקור את חוק פאראדיי ואת EMFs המושרה בסליל של תיל.

סוללה נטענת - מוכנה כשאתה

הסוללה הנטענת החזקה מציעה חיי סוללה ארוכים ומספקת פעולה מוכנה תמיד בעת שימוש אלחוטי בחיישן. עקוב אחר חיי הסוללה ישירות מאפליקציית Vernier Graphical Analysis™ Pro עטורת הפרסים שלנו, כמו גם LabQuest® 3. אם הסוללה תתרוקן, פשוט חבר את החיישן לכבל הטעינה והמשיך לאסוף - ללא הפרעות או אי נוחות לך או שלך תלמידים.


אלחוטי או קווי - הגמישות לבחירה

חיישני ה-Go Direct שלנו מתחברים ישירות למכשיר הנייד, ה-Chromebook™ או המחשב שלך באמצעות אפליקציית Vernier Graphical Analysis™ Pro שלנו - אין צורך ברכישת ציוד או תוכנה נוספים. חיישני Go Direct ניתנים לשימוש חוטי באמצעות USB או אלחוטי באמצעות טכנולוגיית Bluetooth® אלחוטית, מה שמאפשר לך לבחור את הפתרון הטוב ביותר עבור הכיתה או המעבדה שלך.

Description

The Go Direct Voltage Probe combines a wide input voltage range and high precision, making it an excellent choice for lab investigations of both AC/DC circuits and electromagnetism. Use this differential probe to measure the voltage in simple circuits, to study basic principles of electrochemical cells, or to investigate the resistivity of different metals.


With a range of ±15 V, this system is ideal for use in “battery and bulb” circuits. Go Direct Voltage is capable of kHz sampling and mV resolution, so you can also use it to capture more difficult electric potentials, such as the electromagnetic field induced in a coil by a moving magnet. This single sensor can take the place of several voltmeters in your classroom.


The Go Direct Voltage Probe can be used in a variety of experiments:


Measure potential difference at various places in series and parallel circuits.

Investigate Ohm’s law in simple circuits.

Measure the voltage across a capacitor in RC and RLC circuits.

Explore Faraday’s law and induced EMFs in a coil of wire.

Rechargeable Battery—Ready When You Are

The robust rechargeable battery offers long battery life and provides always-ready operation when using the sensor wirelessly. Monitor battery life directly from our award-winning Vernier Graphical Analysis™ Pro app, as well as LabQuest® 3. Should the battery run low, simply connect the sensor to the charging cable and keep on collecting—no interruptions or inconvenience to you or your students.


Wireless or Wired—The Flexibility to Choose

Our Go Direct sensors connect directly to your mobile device, Chromebook™, or computer using our Vernier Graphical Analysis™ Pro app—no additional equipment or software purchases are necessary. Go Direct sensors can be used wired via USB or wirelessly via Bluetooth® wireless technology, allowing you to choose the solution best for your classroom or laboratory.


Specifications

Input voltage range: ±20 V

Maximum voltage on any input: 24 V

Typical resolution: 5 mV on Potential – 20 V channel

Maximum sampling rate: 1,000 samples/s

Power: Internal rechargeable battery or USB connection

Connections:

Wireless: Bluetooth

Wired: USB

Experiments

Elementary School


Middle School


High School


College


What's Included

Go Direct Voltage Probe

Micro USB Cable